morsallioglu

Kurumsal

İçerikSayfaları
Ticari hayatımız 1924 yılında Edip Kaya ile 5 TL sermaye ile başladı.1917 yılında Kurtuluş Savaşına Çolak İbrahim’le katılan Edip Kaya,Cumhuriyetin ilanıyla memleketi İzmit’e geri döner ve evlenip ticari hayata atılma kararı alır.

Tütün eksperi olan babası Mustafa Efendiden olur , desteğini alır ve Hürriyet caddesinde iş yerini açar.O günün şartlarında kitap defter plak ve kolonya gibi malzemeler satar. Soyadı Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle babasının memleketi Mursal kasabasından yola çıkarak MORSALLIOĞLU olarak Ankara’ya başvurur ancak telgrafta meydana gelen hata sonucu soyadı MORSALLIOĞLU olarak tescil edilir.


Şirket doğan iki çocuk ile Edip KAYA ve Mahdumları, MORSALLIOĞLU Kolektif şirketi olarak yolculuğuna devam etmiş, Hürriyet Caddesinde üç katlı mağazasına taşınmış,kırtasiyenin yanına da elektrik malzemeleri ve dayanıklı tüketim malzemeleri de satmaya başlamıştır. Singer firmasının dikiş makinaları satılmış ve bu doğrultuda dikiş kursları düzenlemiştir. Zaman içerisinde Koç firmasının ürünleri satılmaya başlanmış; Arçelik Beko gibi dayanıklı tüketim malzemeleri ve Bürokur Firmasının üretimi olan çelik büro eşyaları Kav kibrit Vezüv Soba gibi çeşitler de satış gamına eklenmiştir. 

Elektrik malzemeleri,kablo,ampul ve aydınlatma ürünleri satışına başlanır.Tesisat işleri yapılır. Kaleporselen bayiliği alınır.Siemens ve Surtel kablo satışı yapılır.1972 de Edip Kaya Morsallıoğlu’nun vefatıyla şirketin başına Sungur Morsallıoğlu geçer. Dayanıklı tüketim malzemeleri işinden çıkılır. Geniş çeşit ve değişik branşlar sebebiyle işleri birbirinden ayırmak,kurucumuz Edip Kaya‘nın adını yaşatmak amacıyla Edip Elektrik Kaya kırtasiye ve MORSALLIOĞLU Aydınlatma şirketleri kurulur.Edip Elektrik Firması aydınlatma armatürü işine başlar ve Türkiye de ilk defa Halogen Armatür üretilir. Morsallıoğlu Aydınlatma ile tüm Türkiye’ye armatür satışı yapılır.

Hürriyet Caddesindeki mağaza ve yanındaki Tekel deposunun Belediye İş hanı yapımı için yıkılması gündeme gelince depo olarak kullanılan Tepecik Mahallesindeki yerimize taşınılmıştır.Aydınlatma armatürüne gelen yoğun talep neticesinde 1986 yılında imalatı tamamlanmış atölyemize taşınmış ve mağazamız kırtasiye elektrik malzemeleri satışına devam etmiştir.Çelik eşya gurubunda gelen talepler doğrultusunda PÇK firmasıyla raf satışı ve montajına başlanmıştır. 1995 yılında Sungur Morsallıoğlu’nun vefatıyla şirkette yeniden yapılanmaya gidilmiş ve şirket yoluna MORSALLIOĞLU Ltd olarak devam etmiştir.Üst üste gelen mali krizler ve 1999 Marmara depreminin yıkıcı etkileri neticesinde şirket tercihini bu serüvenin başlangıcı durumundaki Kırtasiye malzemeleri satışı yönünde kullanmış ve diğer branşlardan çıkılmıştır.bu yönde bayilikler alınmış Develop markalı fotokopi makinalarısatış ve servisine başlanmıştır. İzmitin gelişmesi ve trafikte meydana gelen olumsuzluklar kurumsal müşterilerimize hizmet vermemizi zorlaştırdığından iş yerimizin taşınması gündeme gelmiştir. Çarşı Yapı AVM içerisinde ki modern mağazamızda yolculuğumuz devam etmektedir.


Bu yolculukta bizlerle olan,aramızdan ayrılan tüm çalışanlarımıza teşekkürü bir borç biliriz. Kapımızı açıp bizlerle hayatı paylaşan tüm müşterilerimize de müteşekkiriz.E-Bülten
Kampanya ve Yeniliklerden Haberdar Olun!
HızlıErişim