• 759fae3278739dbc56e28633ba81313a.jpg

Günümüzde kullandığımız yeni teknolojiyi çok çabuk kabul ediyoruz. Bir düşünün en son ne zaman ofis fotokopi makinenizin yanında durdunuz ve makinenin bir belgeyi taramasının ne kadar şaşırtıcı olduğunu düşündünüz, ardından aynı belgenin yüzlerce veya binlerce kopyasını neredeyse hiç hata olmadan çıkarıyorsunuz? Her zaman bu şekilde olmadığını hiç düşündünüz mü?

YÜZYILLAR ÖNCE

1780 yılında, modern buhar makinesinin mucidi James Watt, fotokopi makinesi olarak da bilinen kitap basmayı tasarlamayı başardı. Temel olarak, birisi özel mürekkeple bir belge yazar, belgenin yüzeyine nemli bir yarı saydam kağıt yaprağı yerleştirir, sonra da iki kağıdı bir araya sıkıştırmak için fotokopi makinesini kullanır. Sonuç, mürekkebin ilk sayfadan kaldırılması ve ikinci yaprağa kopyalanmasıydı. Ne yazık ki, bu bir sınırlama ile geldi - bir belgeyi yalnızca bir kez - şanslıysanız iki kez - tekrar yazmadan önce kopyalayabilirsiniz. Modern ofiste, bu bir belgeyi yazmaya, iki kez yazdırmaya, sonra tekrar yazmaya eşdeğerdir.

THERMO-FAKS

Kitap basımı, yüksek ofislerde bulabileceğiniz ilk modern fotokopi makinelerine yol açtı. 1950'de 3M, Thermo-Fax'ı geliştirdi. Thermo-Fax benzer bir prensiple çalışıyordu - kızılötesi bir ışık orijinal belgenizde parlar, ısıya duyarlı kimyasallarla kaplanmış ikinci bir kağıt tabakası ışığa tepki verir ve görüntüyü aktarırdı. Sekreterler ve diğer görevliler artık belgeleri daha hızlı bir şekilde kopyalayabiliyorlardı, ancak hala büyük sorunlar vardı. Kimyasal kağıt pahalıydı, kötü kokuyordu ve kopyalar tüplere kıvrılıyordu. Yine de, kopya oluşturma kabiliyeti alternatiften daha iyiydi - her şeyi elle yeniden yazmak ya da yeniden yazmak.

FOTOKOPİ MAKİNASININ İCADI

Fotokopi makinesi mucidi Chester Carlson, aslında bir patent / marka vekiliydi ve boş zamanlarını araştırma yaparak geçiriyordu. New York patent dairesindeki işi, önemli belgelerin çok sayıda kopyasını oluşturmayı gerektiriyordu. Eklem rahatsızlığı çeken Carlson için belgelerin el ile kopyalanması, acı veren ve zahmetli bir işlemdi. Bunun üzerine Carlson, ışıl iletlenlik üzerine odaklanarak mutfağını, elektrofotografi için kullanmaya başladı. 1938 yılında, bu işlem için bir patent başvurusunda bulundu. İlk kopyasını, üzeri kükürt ile kaplanmış çinko bir tabaka kullanarak yaptı. “10-22-38 Astoria” kelimeleri, mikroskop kaydıraç üzerine yazılmış ve bu kaydıraç, parlak bir ışığın üzerine yerleştirilen kükürtün üzerine yerleştirilmişti. Kaydıraç kaldırıldığında, kelimelerin bir kopyası yüzey üzerinde yer almaya devam etti. Carlson bu buluşunu bazı şirketlere satmaya çalıştı ancak başarılı olamadı zira kopyalama işlemi kolay bir işlem değildi. O zamanlar, bir belgenin birden fazla kopyası, belgenin orijinalinin oluşturulduğu sırada karbon kopya kağıdı kullanılarak ya da el ile çalışan kopyalama makineleri kullanılarak yapılıyordu ve insanlar, kopyalama işlemini gerçekleştirecek elektronik bir makinenin gerekli olduğunu düşünmüyorlardı. 1933 ve 1944 yılları arasında Carlson’ın buluşu, 20’nin üzerinde şirket tarafından geri çevrildi. IBM ve General Electric gibi isimlerin de yer aldığı bu şirketler, elektronik bir kopyalama makinesi için yeterli miktarda bir pazar payı olduğunu düşünmüyorlardı.

Bu süreci xerography olarak adlandırdı bu Yunanca'nın “kuru” ve “yazı” sözlerinden türetilmişti.

İLK OFİS FOTOKOPİ MAKİNESİ

Xerox Corporation, Haloid Xerox 914 olarak bilinen ilk ofis fotokopi makinesini sunduğunda, 1959'da işler kalıcı olarak değişti. Makine inanılmaz bir buluştu; Özel kimyasallara güvenmeden, normal kağıda kopya üretebilen ilk teknoloji parçasıydı.

FARKLI ZAMANLAR

Teknolojinin günlük hayatımızda ne yaptığını unutmak kolaydır - eğer modern ofis fotokopi makinesinin icadı olmasaydı, zamanınızı kimyasal kopyalarla çalışarak veya ihtiyaç duyduğunuz birden çok kopyayı yazarak veya yazarak daha da kolaylaştırabilirdiniz. belgeler. Bir dahaki sefere ayağınıza dokunduğunuzda ve fotokopi makinesinin işini bitirmesini beklediğinizde, bu makinenin geçmişini hatırlayın ve verimliliğinizi artırmak için sağladığı hız, doğruluk ve ek özellikler için minnettar olun.

Ancak, ofis fotokopi makineniz gerektiğinden daha fazla soruna neden oluyorsa, işletmenizin gerektirdiği verimliliği karşılayan teknolojiyi tanımlamak ve uygulamak için bir Fotokopi ve Yazıcı uzmanıyla tanışma zamanı gelmiş olabilir.